Kulttura etsii innostunutta ja idearikasta taiteilija-pedagogia!

Kulttura hakee määräaikaiseen työsuhteeseen innostunutta ja idearikasta taiteilija-pedagogia

Taiteilija-pedagogin työnkuvaan kuuluu kulttuurikeskuksen toimintasuunnitelman mukaisen lasten- ja nuortenkulttuuritoiminnan suunnittelu, organisointi, koordinointi ja toteuttaminen taiteen ja taidekasvatuksen keinoin. Taiteilija-pedagogin oma taiteenala määrittää toiminnan sisältöä. Hakijalta edellytetään taidealan tutkintoa sekä kokemusta työskentelystä lasten ja nuorten kanssa. Tehtävän hoitaminen edellyttää jonkin verran matkustamista Kainuun alueella. 

Kainuun lasten- ja nuortenkulttuurikeskus Kulttura on perustettu kesäkuussa 2017 ja sen varsinainen toiminta käynnistyi elokuussa 2018. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää toimialueensa lasten- ja nuortenkulttuuritoimintaa ja sen edellytyksiä sekä saavutettavuutta ja saatavuutta. Lisäksi yhdistyksen tarkoituksena on edistää alueen lasten- ja nuortenkulttuurin toimijoiden toimintaedellytyksiä sekä vahvistaa alueen taide- ja kulttuuritoimijoiden yhteistyötä.

Työssä noudatetaan TEME:n työehtosopimusta. Tehtävään valittavan henkilön on esitettävä nähtäväksi rikosrekisterilain 6.2 §:n mukainen selvitys rikosrekisteristä. 

Työsuhde on määräaikainen (n. 10 kk). Aloitus elokuussa 2022. Tehtävässä on kuukauden koeaika.

Hakuaika jatkettu 3.6.2022 saakka. Vapaamuotoiset hakemukset ansioluetteloineen sähköpostitse osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. , viestin osoitekenttään otsikoksi ”Hakemus taiteilija-pedagogiksi”.

Lisätietoja antaa hallituksen puheenjohtaja Teija Mursula, puh. 044 750 2125, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. 

KULTTURA SOMESSA

 • Facebookissa
 • Instagramissa @kultturakainuu
 • #kultturakainuu
 • Sähköposti:
  info@kulttura.fi
 • Roosa Yrjölä
  040 146 8274
 • Tiina Arjukka Hirvonen
  040 146 8273
 • Toimistomme käyntiosoite:
 • Kongressi- ja kulttuurikeskus Kaukametsä, Koskikatu Koskikatu 2-4, 87200 Kajaani 
 • Postiosoite:
 • c/o Kajaanin kaupunginkirjasto, Seminaarinkatu 15, 87100 Kajaani

korpikinobanneri